Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene ve Tahlil Ücretleri 2023

Günümüzde sağlık hizmetlerine erişim, birçok kişi için önemli bir konudur. Sigortasız olmak, birçok kişinin sağlık hizmetlerine erişimini zorlaştırabilir. Devlet hastaneleri, sigortasız kişilere de hizmet vermektedir, ancak bu hizmetlerin ücretleri farklıdır. İçeriğimizde, devlet hastaneleri sigortasız muayene ve tahlil ücretleri ne kadar detaylandırdık.

Devlet Hastanesinde Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar? 2023

Özel hastanelerde sigortasız muayene ücretleri 200 TL ile 1.200 TL arasında değişmektedir.

Muayene ücretlerinin polikliniklere göre fiyat listesi aşağıdaki gibidir.

  • İç hastalıkları muayene ücretleri: 345 TL
  • Genel Cerrahi: 350 TL
  • Göğüs Hastalıkları: 400 TL
  • KBB: 350 TL
  • Kardiyoloji: 350 TL
  • Göz: 330 TL
  • Beyin cerrahi muayene ücreti: 350 TL
  • Cildiye: 330 TL‘dir.

Ayrıca tahlil ve tetkik yapılması halinde de her bir işlem için ücret talep edilmektedir. Sosyal güvenceniz yoksa özel hastane sizden sigortasız özel hastane muayene ücreti ile tahlil ve tetkiklerin tamamını talep edebilir. Sigortasız muayenelerde özel hastane ücreti ortalama 600TL -700 TL civarından başlamaktadır.

Devlet Hastanesi Sigortasız Tahlil Ücretleri

Devlet hastanelerinde sigortasız tahlil ücretleri muayene olunacak bölüme göre değişiklik göstermektedir. Sigortası olmayan kişiler devlet hastanelerinde en az 50 TL, en fazla ise 250 TL olacak şekilde ücretlerini ödeyip tahlil yaptırabilirler.

Devlet hastanelerinde tahlil ücretleri sigortalı ve sigortasız hastalar için farklıdır. Sigortalı hastaların tahlil ücretleri genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanırken, sigortasız hastaların ücretleri kendileri tarafından ödenir. Devlet hastanelerinde yapılan tahlillerin ücretleri, tahlilin türüne, hastanenin bulunduğu şehre ve hastanenin kendi belirlediği ücretlere göre değişebilir.

Örneğin, kan testi ve idrar testi gibi temel tahlillerin ücretleri daha düşükken, daha özel tahlillerin ücretleri daha yüksek olabilir.

Ozel Hastane UcretleriPin
Devlet Hastanesinde Sigortasız Muayene Ücreti Ne Kadar?

Devlet Hastanesi Acilde Sigortasız muayene ücreti Ne Kadar?

Acil servislerde sigortası olmayan hastalardan muayene ücreti alınmaz. Acil servisler hastayı sosyal güvencesi olup olmadığına, bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna, hastanın diğer özelliklerine, sağlık sigortasına ve ödeme gücüne bakılmaksızın tedavi eder. Bu durumlarda acil durumlar için özel ve kamu hastanelerinden para alınmamalıdır.

Üniversite Hastanesi Sigortasız Muayene Ücreti 2023

Üniversite hastanelerinde muayene ücretleri bölüme, hastaneye ve tedaviye göre değişebilir. 2023 yılı için üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 270 TL-450 TL arasında değişmektedir.

Üniversite hastanelerinde sigortasız muayene ücretleri, devlet hastanelerinde olduğu gibi yine belirli bir ücret karşılığında yapılır. Üniversite hastanelerindeki muayene ücretleri, diğer devlet hastanelerine göre biraz daha yüksek olabilir. Sigortasız hastalar, muayene sonrası aldıkları fatura veya makbuz üzerinden ücret ödeme işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak bazı durumlarda, üniversite hastanelerindeki muayene ücretleri, acil servis harici diğer muayeneler için kendi belirledikleri ücret tarifelerine göre değişebilir. Bu nedenle, üniversite hastanelerinde muayene olmadan önce ücret konusunda detaylı bilgi almak önemlidir.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Nereye Ödenir?

Devlet hastanesi muayene ücretleri, SGK kapsamında olan vatandaşlar için SGK tarafından ödenmektedir. SGK dışında kalan vatandaşlar ise muayene ücretini kendileri ödemek durumundadır. Muayene ücretleri, devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde ödenebilir. Ödeme işlemi, hastanenin kabul ettiği ödeme yöntemleri doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Ödeme işlemi sırasında fatura veya makbuz alınması, ileride oluşabilecek sorunların önüne geçmek açısından önemlidir.

Sigortasiz Muayene ve Tahlil Ucretleri
Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Nereye Ödenir?

Devlet Hastanesi Sigortasız MR Ücreti 2023

Sigortası olmayan vatandaşlar, devlet hastanelerinde yapılan tetkikler sonrasında takibe alınmasına karar verildiğinde hizmet bedeli olarak 200 TL ile 300 TL arasında bir ücret ödüyor.

SGK Devlet Hastanesi MR ek ücretleri aşağıdaki gibidir:

İşlem AdıSGK tarafından Hastaneye Ödenen TutarAlınabilecek En fazla İlave ÜcretAlınabilecek En Fazla İlave Ücret OranıMuayene Katılım Payı
MRG, Kalça, sol kontrastsız80,69 TL161,37 TL%200
MRG Tüm Vücut metastaz için80,69 TL161,37 TL%200
MRG, Karaciğer Kontratsız80,69 TL161,37 TL%200
MRG, Karaciğer Kontratsız 80,69 TL161,37 TL%200
MRG, Kafa tabanı kontratsız80,69 TL161,37 TL%200
Vaka başı muayene ücreti37,80 TL75,60 TL%20015 TL
Toplam KDV dahil360,55 TL721,09 TL15 TL
SGK Devlet Hastanesi MR ek ücretleri

Özel Hastane Fizik Tedavi Ücretleri hakkında detaylı bilgi için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Lazerle Göz Çizdirme Fiyatları 2023 yılı güncel liste.

Sigortasız Muayene ve Tahlil Yaptırabilir miyim?

Evet, sigortasız hastalar devlet hastanelerinde muayene ve tahlil yaptırabilirler.

Devlet Hastanesinde Tahlil Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Devlet hastanelerinde tahlil fiyatları sigortalı vatandaşlardan alınmamaktadır. Sigortasız vatandaşlardan da tahlil ücretlerinin miktarı yapılan tetkiklere ve tetkik analizlerine göre değişiklik gösterir.

Özel Hastanede Sigortasız Vatandaşlara Neler Ücretsiz?

Yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri ücretsizdir.

Yorum yapın