Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve Şartları 2022

Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi koyun kredisi 2 yıl geri ödemesiz koyun kredisi nasıl alınır, küçükbaş hayvan kredisi için gerekli evraklar nelerdir, devlet destekli koyun şartları, Ziraat bankası koyun kredisi şartları ve merak edilenleri detaylandırdık.

Devlet destekli Koyun, keçi, kuzu, koç kısaca küçükbaş hayvan satın alarak hayvancılık yapmak istiyorsanız, bu işte iyi para olduğunu söylemekle başlamak istiyoruz. Özel sektörde bir işçiye göre çok daha kısa sürede, birikim yapabilir ve hayvancılıktan para kazanabilirsiniz. Şunu bilmenizi isteriz ki Türkiye’de koyun kredisi çekmek isteyenlere destek veren tek kurum Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Hayvan kredisi almak isteyenlerin en çok uğrak yerlerinden biride diğer özel banka şubeleridir. Bunun haricinde KOSGEB gibi kurumlardan hayvan almak için para alamazsınız. Kuzulu koyun veya koç almak isteyenlere en düşük faizli kredi veren bankada Ziraat Bankası’dır. İster kuzu alın, ister saanen keçisi, ilk uğrayacağınız durak Ziraat Bankası’dır.

Koyun Kredisi Veren Bankalar

2022 yılında küçükbaş sektöründe faaliyet yapmak isteyenlere Koyun kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Qnb Finansbank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası

Bu bankalar koyun almak isteyen çiftçilere bireysel ihtiyaç kredileri ile yardımcı olmaktadırlar.

Tarım ve hayvancılık destekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Koyun almadan önce kendinize şu iki soruyu sormalısınız. 

 1. Besicilik mi yapacaksınız? (Et üretimi için) 
 2. Süt hayvancılığı mı yapacaksınız? (Süt satmak, süt ve süt ürünleri üretimi için)

Her iki koşulda devlet bankalarının en büyüğü ve en çok destek veren Ziraat Bankası yine destek veriyor. İster süt için hayvan bakın, ister et için krediniz hazır. Ziraat bankası %75 faiz destekli koyun kredisi veriyor hatta sembolik bir faiz oranı uygulayarak koyun almak isteyen çiftçilere 5 yıl vade ile hasat zamanında ödemeli yani yılda bir geri ödemeli koyun kredisi ne başvuranlara ciddi oranlara destek sağlıyor.

Yine Ziraat bankası işini kurmak isteyen genç ve kadın girişimci çiftçilere 2 yıl geri ödemesiz 10 yıl vadeli 500 bin liraya kadar hayvan alım kredisi veriliyor.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Koyun kredisi almak isteyenler öncelikle hangi bankadan kredi almayı düşünüyorsa banka şubesine şahsen başvuru yapmalı, gerekli şartları ve evrakların neler olduğunu öğrendikten sonra şartlar kendisine uyuyorsa ve ödeme planında yer alan tutarları ödeme gücüne sahipse kredi almaya karar vermesi gerekiyor. Başta Ziraat bankası olmak üzere küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlara koyun kredisi sağlanıyor hatta Tarım Müdürlükleri proje karşılığında otuz bin lira değerinde hayvan veriyor. Bunun için başvuru tarihleri şuan doldu. TİGEM adı verilen müdürlükler tarafından projesi onay alan kişiler otuz bin lira değerinde küçükbaş koyun veya keçiye sahip olacak. Ayrıca bu destek geri ödemesiz veriliyor. Hayvan sahibi çiftçiler koyun kredisini geri ödemek zorunda olmayacaklar. KOSGEB kurumu KOYUNCULUK kredisi vermemektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda köye dönüş programı kapsamında 300 koyun projesi başlatılmıştı. Hayvan dağıtımları tamamlandı. Ancak 2022 yılında geçerli değil.

Devlet Destekli Koyun Kredisi

Devlet destekli Ziraat bankasından koyun kredisi almak için Resmi gazete’de belirlenen şartlar arasında alınacak olan koyunun cinslerinin neler olduğu da ayrıca belirtildiğinden oyun kredisi alacaksanız aşağıdaki koyun cinslerini amanız gerekiyor.

Koyunlar: Akkaraman, Dağlıç, Eşme, Güney karaman, İvesi, Kangal akkaraman, Karacabey merinosu, Karakaş koyun, Karayaka, Karya, Kıvırcık, Koçeri, Morkaraman, Orta Anadolu merinosu, Pırıt , Pırlak, Ramlıç, Sakız, Şavak akkaraman, Tahirova, Zom koyunu.

Keçiler: Kilis keçisi, Maltız keçisi, Hemşin, Ankara (tiftik) keçisi, Türk saanen keçisi, Şam keçisi, Honamlı keçisi, Kıl keçisi.

Koyun Kredisi Hesaplama

Koyun kredisine Devletin %75 faiz desteği dışında Faizsiz koyun kredisi şuan yoktur. Bu nedenle Ziraat bankasından %75 faiz destekli olarak alacağınız krediye yıllık %14 cari faiz oranı üzerinden hesaplama yapılacak olup yıllık %14 yıllık 3,50 aylık ise %0,29 faiz ödemeniz gerekiyor. Bu faizi ise hemen hesaplayalım.

50 bin lira koyun kredisi çeken bir müşterinin aylık ödemesi gereken tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.29
Taksit sayısı: 120
Taksit tutarı: 493,96 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 59.275,32 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.29
Taksit sayısı: 96 ay
Taksit tutarı: 597,44 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 57.534,53 TL

Kredi türü: Koyun Keçi Kredisi
Kredi tutarı:
50.000 TL
Faiz oranı: %0.29
Taksit sayısı: 60 ay
Taksit tutarı: 909,14 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 54.548,37 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.29
Taksit sayısı: 36
Taksit tutarı: 1.464,66 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 52.727,81 TL

Kredi tutarı: 50.000 TL
Faiz oranı: %0.29
Taksit sayısı: 24
Taksit tutarı: 2.159,69 TL
Geri ödenecek toplam tutar: 51.832,62 TL

Bu hesaba göre yılda %14 olan faiz aylık %0,29 olarak hesaplanmıştır. Görüldüğü üzere banka şubelerinden %1,16 oranlarına yakın seviyede çiftçilere ihtiyaç kredisi verildiğini düşünürsen, küçükbaş hayvan almak için Ziraat Bankası’nın en uygun olduğu söylenebilir. Bu sebeple Ziraat üretici ve çiftçiyi en çok destekleyen banka olma sıfatını korumaya devam etmektedir.

Şekerbank Küçükbaş Koyun Keçi Alma Kredisi Şartları Nelerdir?

En az 2 senedir hayvan bakan, 50 keçisi veya 25 koyunu olan, (Hayvanlar küpeli olacak) 60 aylık vadede kredisini geri ödeyebilecek. Yılda bir kez ödeme şartını yerine getirebilecek çiftçiler ile üreticilere kredi vermektedir. Şekerbank bu kredi ile kalmayıp, Hasat Kart, Hasat Pos, adı altında ki projeleriyle çiftçilere hasat ve süt zamanında ödeme imkanı sağlamış ve aile çiftliği ile ise, köye kesin dönüş yapmak isteyenlere çiftlik kurabilmeleri amacıyla imkan sağlamıştır. Şekerbank koyun kredisini inceleyebilirsiniz.

Çiftçilerin inek veya koyun almak için ziyaret ettikleri, faiz oranlarının ve avantajlarının olduğunu söyledikleri kurum Tarım ve Kredi Kooperatifleridir. Bu kooperatifler çiftçinin tüm ihtiyaçlarına kişisel anlamda elli bin lira para vermektedirler. Kooperatiflerce verilen küçükbaş hayvan kredisini inceleyebilirsiniz.

Koyun Teşvik Kredisi veya Kredi Veren Bankalar

Koyun teşvik kredisi veya kredi veren bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Finansbank besicilik ve süt hayvanı alıma kredi vermektedir.
 • Denizbank Tarım ve küçükbaş hayvan kredisi
 • TEB büyükbaş hayvan kredisi
 • Yapı Kredi Bankası koyun keçi kredisi çekebilirsiniz.

Koç, koyun, kuzu, inek, buzağı, manda, düve almak için öncelikle Ziraat Bankası’na sonra diğer bankaların en düşük faizli kredilerini inceleyin. 20 koyun alarak çiftlik kurmayı ve 20 koyundan ailenizi geçindirmeyi amaçlıyor iseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu sebeple hesaplama işlemlerini dikkatli ve ayrıntılı yapın.

Koyun Desteği Nasıl Alınır ?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi vermeye devam ediyor. Kredi başvuruları alınmaya devam edecek ve 31 Aralık 2023 tarihinde son bulacaktır. Sütçü etçi kombine sığır, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlı, damızlık kanatlı, su ürünleri sektörlerinde verilecek olan desteklerim yatırım ve işletme dönemlerindeki faiz oranları ve kredi üst limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Yatirim Isletme Kredisi 1Pin
Ziraat Bankası Tarım Kredi Hayvan Kredisi Faiz Oranları 2022

Krediden gerçek veya tüzel kişiler, tarımsal kooperatifler faydalanabilecektir. Tebliğde belirtilen hayvan baş ve adet sayılarına sahip olan işletmelere destek sağlanacaktır. Kredi başvuruları Ziraat Bankası tarafından şahsen kabul edilmektedir. Desteklerden faydalanabilmek için ilk şart ÇKS kaydınızın olmasıdır. Kimlik belgesi, 3 yıllık bilanço ve gelir belgesi, kredi karşılığında gösterilecek olan teminat ve teşvik belgeleri ile başvuru yapabilirsiniz. Ziraat Bankası TKK kredilerinden faydalanabilmeniz için kredi notunuzun uygun olması ve sicilinizin temiz olması gerekiyor. 100 bin-500 bin TL’lik yatırım kredilerinin genel olarak faizsiz verildiği görülüyor. Ayrıca daha önce bu tarz kurumlara hayvancılık kredisi için başvuranların tekrar başvuru yapamayacağı da duyurulan şartlar arasında yer almaktadır.

Koyun Destek Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifi üyeleri için geçerli olacak 25 milyon TL tutarında destek vermektedir. Bu kredi yatırım döneminde ve işletme dönemi için faiz destek oranı yüzde 75 oranındadır. Ziraat Bankası’nın güncel koyun kredisi faizlerini hesaplamak gerekirse;

 • 1 YILLIK KREDİNİN FAİZİ %14/ %75 faiz destekli olduğundan %3,50
 • AYLIK FAİZ ORANI %3,50/12: %0,29 bulunur.

Koyun kredisi çekmek isteyen çiftçimiz bu kredi İŞLETME ve YATIRIM dönemlerinde yüzde 75 oranında faiz oranı uygulanacaktır. Eğer bankadan 1 yıl vadeli işletme döneminde küçükbaş koyun keçi satın almak için kredi çekerseniz;

Kredi Türü: Koyun Kredisi
Çekilen Miktar: 50.000 TL
Aylık Faiz Oranı: %0,29
Vade: 12 ay
Aylık Geri Ödeme: 4.245,63 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 50.947,50 TL

500.000 TL 10 Sene Vadeli Koyun Kredisi Hesaplama

500 bin lira limitli koyun kredisi hesaplaması yaparsak:

Alınan Para: 100.000 TL
Aylık Faiz: 0,35
Kaç Ay Ödenecek: 48 ay
Aylık Ödeme Miktarı: 4.939,61 TL
Toplam Ödenecek Para: 592.753,24TL bulunur.

Bu ödemelere BSMV ve sigorta masrafları eklenmemiştir. En net ödeme planı Banka şubelerinden almalısınız.

Yorum yapın