Kyk Kredisi Faizli mi? 2023 Yılında Kredi Alan Faiz Öder mi?

Kredi Yurtlar Kurumundan alınmakta olan kredi ve burslar için daha önce öğrenciler faiz ödemekte idi. 2022 yılında yapılan düzenleme ile kredinin faizleri kaldırıldı.

Kyk 2023 Faizli mi? Faiz Ödenecek mi?

KYK İletişim merkezi ile yapılan görüşme sonrasında ise KYK tarafından öğrencilere verilen krediler için faiz alınmayacağı öğrenildi.

2023 Yılı KYK Kredileri Faizsiz Olacak. Öğrencilere verilen KYK kredisi için faiz alınmayacak.

KYK Kredisi Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

KYK Kredisi 2023 Yılında Ne Zaman Ödenecek?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibarıyla (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10’uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

Yorum yapın