SED Ödemeleri Ne zaman Yatacak? Ekim 2022 Ödeme Tarihi SON DAKİKA

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelerin okuyan çocuklarına Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı Ödeme Tarihleri her ayın 13’ü ila 15’i arasındadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Devletin öğrencilere verdiği SED yardımı yattı mı sorgulama ve başvuru şartları gibi tüm bilgileri listeledik.

Eylül Ayı Sed Yardım Ödemeleri Yattı Ekim Ayı Bekleniyor!

2022 yılı Eylül ayında 147 bin çocuk için ortalama olarak 1.650 TL tutarında toplamd 238 milyon TL Sed ödemeleri hesaplara yatırıldı. 2022 yılı Ekim ayı sed ödeme tarihlerinin 15/09/2022 tarihinden sonra yapılması bekleniyor.

Öğrenci SED Ödemeleri 1611 TL’ye Yükseldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın 1.611 TL olarak ödenir.

SED Ödeme Tarihlerinde Merkezi Sistem Güncellemesi Yapıldı!

Sed ödemeleri Türkiye genelinde 2022 yılı Haziran ayından itibaren Sed ödemeleri her ayın 15’i ile 17’isi arasında yapılacaktır. Bu kapsamda Tüm Türkiye’de artık farklı ödeme tarihleri gerçekleşmeyecek.

Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı 2022 Ne Kadardır?

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı 2022’de çocuk başına ortalama 1611 liradır.

Öğrenciler için devlet desteği olarak sağlanan sed ödemelerinin yanında okul ihtiyaçları için En İyi Aidatsız Kredi Kartlarının hangileri olduğunu okuyarak farklı alternatif para bulma yollarını deneyebilirsiniz.

SED Yardımı Ödeme Tarihleri 2022

Her ay veliler tarafından araştırılan SED Yardımı Paraları her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır. Süreli olarak verilen SED ödemeleri Onayda belirtilen süre zarfı boyunca her ay ödeme almaktadırlar. Öğrenci sed yardımı ödeme tarihleri şöyledir:

 • Ocak ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Şubat ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mart ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Nisan ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mayıs ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Haziran ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Temmuz ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ağustos ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Eylül ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ekim ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Kasım ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Aralık ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası yapılır.

Bu tarihler arasında sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2022 Dönemi Listesi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2022 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır. Her bir çocuk için ödeme miktar 1.259 TL yerine artık 1.611 TL. olarak yapılacaktır.

Diğer eğitim gruplarında 2022 Ekonomik Destek tutarı listesine bakarak diğer tutarları da inceleyebilirsiniz.

EĞİTİM GRUPLARIOran YüzdesiSed yardım tutarı
Okul öncesi çocuklar için yardım sed yardımı50787,48 TL
İlköğretime devam eden öğrenciler751161,23 TL
Orta öğretim öğrencileri 801.649 TL
Orta öğretim seviyesinde olan okula devam etmeyenler50787,48 TL
Yükseköğretim öğrencileri901417,47 TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençler40629,99 TL
2828 Kanunun 32. maddesi Evlenme yardımıKatsayı 15.3252540,67 TL
Geçici Ekonomik Destek Tutarları 2022 Yılı  
1 Kat 1.574,97 TL
2 Kat 3.149,93 TL
3 Kat 4.724,90 TL
SED Yardımı 2022 Dönemi Ödeme Tutarları Listesi

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

SED yardımı: yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının kendi kendilerine bakabilecek seviyeye gelene dek ailelere yapılan ekonomik desteği ve psiko-sosyal desteğidir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere sosyal ekonomik destek adı altında verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko-sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır. İhtiyaç sahibi aileler için yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için esaslar belirlenmiştir.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

SED yardımı Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları:

 • Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, 
 • Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, 
 • Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması,
 • Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları yönetmeliğin usul ve esaslar arasında yer almaktadır.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

Sed yardımı alabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler Sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Sed yardımı başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur:

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar ile müracaat yapılır.

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, ödemeler ayın 8’i 15’inde yatırılmaktadır.

Sed ödemelerin yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı şeklinde sonuç görülebilmektedir. Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, e-Devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi demek, Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

SED Yardımı Haziran 2022 Ayı Paraları Yattı mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haziran ayı SED yardımının ödendiğini resmi web sitesinde duyurdu. Sed ödemeleri genel olarak her ayın ikinci haftasına hak sahiplerine ödenir. Haziran ayı ödemeleri ise aşağıdaki yatan iller listesinde yaşayan vatandaşlara her ayın 15’ine kadar tamamlanacaktır.

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her ay düzenli olarak okuyan öğrencilere yapılan SED Yardımı ödemeleri e-devlet sorgulama sayfasından öğrenilirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile duyurulur.

Sed Yardımı Ekim 2022’de Ne Zaman Yatacak?

Haziran ayı SED paraları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından aşağıdaki Sed Yardımı Yatan İller 2022 Listesinde yer alan illerde ayın 15’ine kadar yatacaktır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından Ödemelerin tarihleri açıklanacaktır.

SED Yardımı Hangi İllere Yattı 2022

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımının her ay belirlenen tarihlerde Sed Yardımı Yatan İllerde yaşayan kişilerin hesaplarına her ayın 15’ine kadar yatırıldığı biliniyor.

Sed Yardımı Yatan İller 2022 Listesi

SED Yardımı 2022 yılında her ay aşağıdaki illere yatacaktır. 2022 Ekim ayı Sed yardımı yatan iller listesi:

ADANAEDİRNEKÜTAHYAUŞAK
ADIYAMANELAZIĞMALATYAVAN
AFYONKARAHİSARERZİNCANMANİSAYOZGAT
AĞRIERZURUMKAHRAMANMARAŞZONGULDAK
AMASYAESKİŞEHİRMARDİNAKSARAY
ANKARAGAZİANTEPMUĞLABAYBURT
ANTALYAGİRESUNMUŞKARAMAN
ARTVİNGÜMÜŞHANENEVŞEHİRKIRIKKALE
AYDINHAKKARİNİĞDEBATMAN
BALIKESİRHATAYORDUŞIRNAK
BİLECİKISPARTARİZEBARTIN
BİNGÖLMERSİNSAKARYAARDAHAN
BİTLİSİSTANBULSAMSUNIĞDIR
BOLUİZMİRSİİRTYALOVA
BURDURKARSSİNOPKARABÜK
BURSAKASTAMONUSİVASKİLİS
ÇANAKKALEKAYSERİTEKİRDAĞOSMANİYE
ÇANKIRIKIRKLARELİTOKATDÜZCE
ÇORUMKIRŞEHİRTRABZON
DENİZLİKOCAELİTUNCELİ
DİYARBAKIRKONYAŞANLIURFA
SED Yardımı Yatan İllerin Listesi

SED Ne Demek? SED Yardımı Nedir?

Sed yardımı: Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması amacıyla yapılan nakdi ve psiko-sosyal destektir.

2022 SED Yardımı Ne Kadar Oldu?

2022 yılı Sosyal ve Ekonomik Destek (SED yardımı) hakkında Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeme miktarının 1.259 TL’den 1.611 TL’ye yükseltilmiştir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Ödemelerin kesilme nedenleri: Sosyal Güvenceli olunması, muhtaçlık halinin sona erdiğinin tespit edilmesi veya yardım ödeme şartlarının (eğitim devam ve sağlık kontrol) gerçekleştirilmemesi gibi durumlardır. Bu durumlarda SED yardım ödemesi kesilebilir.

SED ödemeleri neden yatmadı?

Sed ödemeleri genel itibariyle her ayın 2. haftasından sonra ödenmemektedir. Ödemelerin yapılmaması durumunda 2. haftadan sonra hesapların kontrol edilmesi önerilir.

Sed ödemeleri her ayın kaçında ödenir?

Sed ödemeleri her ayın 15’inden sonraki günlerde ödenmektedir.

Sed yardım ödemeleri nereden alınır?

Sed ödemesi almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Müdüriyetlere başvuru yapmak gerekir. Ödemeler banka hesaplarına yapıldığından banka şubelerinden alınır.

Yorum yapın