SED Ödemeleri Ne zaman Yatacak? Ocak 2023 Ödeme Tarihi SON DAKİKA

Devlet tarafından yardıma muhtaç durumu olmayan ailelerin okuyan çocuklarına Sosyal Ekonomik Destek Sed yardımı yapılmaktadır. Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı Ödeme Tarihleri her ayın 13’ü ila 15’i arasındadır. Bu yardım çeşitli şartlara tabidir. Destekten yararlanmak isteyenlerin yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gereklidir. Devletin öğrencilere verdiği SED yardımı yattı mı sorgulama ve başvuru şartları gibi tüm bilgileri listeledik.

Sed ödemeleri 2023 OCAK Ayında Ne Zaman Yatacak?

2023 yılında yapılan zamların ardından ocak ayı sed ödemeleri her ayın 15’inde yapılması beklenmektedir.

Öğrenci SED Ödemeleri 3.708 TL’ye Yükseldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılı için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinde çocuk başına ortalama yardımın 3.708 TL TL olarak ödenir.

SED Ödeme Tarihlerinde Merkezi Sistem Güncellemesi Yapıldı!

Okuyan Öğrencilere Sed Yardımı 2023 Ne Kadardır?

Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına verilen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı 2023’de çocuk başına ortalama 3.708 TL‘dir.

Öğrenciler için devlet desteği olarak sağlanan sed ödemelerinin yanında okul ihtiyaçları için En İyi Aidatsız Kredi Kartlarının hangileri olduğunu okuyarak farklı alternatif para bulma yollarını deneyebilirsiniz.

SED Yardımı Ödeme Tarihleri 2023

Her ay veliler tarafından araştırılan SED Yardımı Paraları her ayın 8’i ile 15’i arasında yatmaktadır. Süreli olarak verilen SED ödemeleri Onayda belirtilen süre zarfı boyunca her ay ödeme almaktadırlar. Öğrenci sed yardımı ödeme tarihleri şöyledir:

 • Ocak ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Şubat ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mart ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Nisan ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Mayıs ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Haziran ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Temmuz ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ağustos ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Eylül ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Ekim ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Kasım ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası
 • Aralık ayı Sed ödeme Tarihi 8’i ile 15’i arası yapılır.

Bu tarihler arasında sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar 2023 Dönemi Listesi

Destek miktarı kişinin ortaokul, lise ve yüksek okul durumuna göre, maddi imkanlara göre ve Bakanlığın yüzdelik oranına göre belirlenmektedir. 2023 yılında SED ödemelerinin miktarlarına artış yapılmıştır.

Diğer eğitim gruplarında 2023 Ekonomik Destek tutarı listesine bakarak diğer tutarları da inceleyebilirsiniz.

Sed yardımı verilen öğrencilerSed Oranları2023 Yılı Ocak-Temmuz
Okul öncesi eğitimi502.059,99 TL
İlköğretim öğrencileri753.090,00 TL
Orta öğretim803.295,99 TL
Orta öğretime gitmesi gerekirken okla gitmeyen çocuklar için502.059,99 TL
Yüksek Okul SED miktarı903.708 TL
Kuruluş bakımından ayrılan gençler için sed miktarı401.648 TL
2828 Kanunun 32. maddesi gereğince yapılan evlenme yardımı miktarıKatsayı 16,6802.540,67 TL
Geçici yapılan ekonomik destek1.KAT
2.KAT
3.KAT
3.169,23 TL
6.338,46 TL
9.507,69 TL
2023 Yılı SED Ödeme Tutarları

Sed Yardımı Nedir? Kimlere Verilmektedir?

SED yardımı: yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının kendi kendilerine bakabilecek seviyeye gelene dek ailelere yapılan ekonomik desteği ve psiko-sosyal desteğidir. Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, yaşamlarını en düşük seviyede veya o kadarını bile sürdürmekte güçlük çeken ailelere sosyal ekonomik destek adı altında verilmektedir. Kendi kendine yetebilecek duruma gelene kadar çocukların bakımı ve desteklenmesi amacı ile geçici bir süreliğine verilen ekonomik destekler ile psiko-sosyal destek ihtiyacı olanlara belirli bir süre nakit olarak yardım yapılmaktadır. Kendi durumunu düzeltene kadar ailelere bu yardım sağlanır. İhtiyaç sahibi aileler için yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için esaslar belirlenmiştir.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları Nelerdir? (SED)

SED yardımı Bakanlık tarafından hazırlanmış olan bir yönetmelik dahilinde yapılmaktadır.

Sosyal Ekonomik Destek Esasları:

 • Aile ve çocuklara mesleki çalışmalar, 
 • Rehberlik desteği de sağlanarak ihtiyaç sahiplerinin hayat standartlarının arttırılması, 
 • Diğer kamu kuruluşları ile de koordinasyon sağlanarak destek gücünün çoğaltılması,
 • Muhtaç genç ve çocuklara öncelik tanınarak destek talebinin fazla olması durumunda kişinin muhtaçlık durumu ve başvuru sırasına göre değerlendirmeye alınmaları yönetmeliğin usul ve esaslar arasında yer almaktadır.

Sed Yardımı Şartları Nelerdir?

Sed yardımı alabilmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Haklarında bakım tedbiri olan ve Sosyal Hizmet kuruluşlarından herhangi birinde bakılmakta olan ve SED yardımı sağlandığı zaman yakınlarının yanında kalabilecek çocuklar,
 • Maddi durumu olmadığından SED yardımı sağlanmazsa, bakıma muhtaç olacak ailelerin çocukları,
 • Yaşının dolması nedeniyle bakım kararı kaldırılan, İŞ-KUR ve meslek kurslarına devam etmesine rağmen meslek bulamayan, destek almadığı taktirde muhtaç olacak gençler,
 • Olağandışı bir kaza, afet, vb. geçirmesi nedeniyle ailesine bakamayacak durumda olanlar ile hayati tehlikeye sokan bir ameliyat gerektiren kişilerin çocukları ve vefat edenlerin çocukları,

Bu maddeler Sed yönetmeliğinden alınmış olup, başvurular İl Müdürlüklerine yapıldığında kişilerin şartları taşıyıp taşımadığı ve Sed yardımı alıp alamayacakları kuruluşlarca ayrıca değerlendirilmektedir.

Sed Yardımı Çocuklara Kaç Yaşa Kadar Verilir?

Yardım verilmekte olan çocuklara 18 yaşını tamamlayana kadar bu yardım sağlanmaya devam etmektedir. 18 yaşını tamamlayan çocuğun yardımının kesilmemesi aşağıda belirtilen şartlara bağlıdır.

 • Eğer çocuğun yardımı kesildiği durumda, eğitime devam edemeyecek ise, Orta öğretim öğrencileri için 20 yaşlarına kadar verilmeye devam edilir.
 • Bu yardımı alan çocuk meslek kursuna da devam ediyorsa, 18 yaşını tamamlamış ise en fazla 1 sene daha verilir.
 • Eğer çocuğun Bakım tedbir kararı uzatılmış ise ve çocuk yüksek öğrenimine devam etmekte ise bu kez 25 yaşına kadar verilmektedir.
 • Bakım tedbir kararı uzatılsa bile öğrenime devam etmeyenlere en fazla 2 sene,
 • Yüksek öğretime devam edenlere ise okul bitene kadar verilmektedir.

Burada bütçenin durumuna göre öncelik 1 ve 2 maddede yer almakta olan öğrencilerindir.

SED Başvurusu Nereye Yapılır?

Sed yardımı başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru esnasında aşağıda belirtilen evraklara ihtiyaç duyulur:

 • Başvuru dilekçesi
 • Kimlik belgesi,
 • Sağlık raporu veya öğrenci belgesi (GEREKLİ GÖRÜLÜR İSE)
 • Kurs ve İŞ-KUR başvuru evrakları,
 • Gerek görülmesi durumunda diğer evraklar ile müracaat yapılır.

Başvuru sonrasında Müdüriyette görevli meslek elemanlarınca başvuru sahibi ile bir görüşme yapılmaktadır. Bu görüşme sonrasında başvuranın SED kapsamına alınması uygun görülürse başvuran için bir dosya açılmaktadır. Dosya açılmasından sonra gerekli incelemelere başlanmaktadır. Bu inceleme de kişinin yaşadığı yerlerde, çevresinde bir sosyal inceleme yapılır. Bu inceleme sonunda bir rapor hazırlanır. Raporda başvuranın daha önce yardım alıp almadığı, ekonomik durumu, SED’ in süresi ve ne şekilde yapılacağı gibi hususlar yer alır.

SED Yardımı Hangi Tarihte Verilir? Ayın Kaçında Yatıyor?

SED onay evrakında belirtilen aydan itibaren verilmeye başlar. Bir sonra ki ayın beklenmesi gerekmez. Resmi kaynaklarda paranın ödeneceği tarih ve ayın kaçında yatacağı resmi olarak belirtilmemiş ise de, ödemeler ayın 8’i 15’inde yatırılmaktadır.

Sed ödemelerin yatıp yatmadığını öğrenebilmeleri için E-devlet sisteminde SED Sorgulama sayfası oluşturulmuştur. Henüz kaydı olmayan veya tamamlanamayanlar da; “Kayıt bulunamadı şeklinde sonuç görülebilmektedir. Destek alanların ekranlarında ise daha önce ki aylarda ödenen miktarlar da görülebilmektedir.

Destek başvurunuz onaylanmış ise, e-Devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek?

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi demek, Başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelmektedir.

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her ay düzenli olarak okuyan öğrencilere yapılan SED Yardımı ödemeleri e-devlet sorgulama sayfasından öğrenilirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile duyurulur.

SED Yardımı Hangi İllere Yattı 2023

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımının her ay belirlenen tarihlerde Sed Yardımı Yatan İllerde yaşayan kişilerin hesaplarına her ayın 15’ine kadar yatırıldığı biliniyor.

Öğrencilere Hangi Kurumlar Yardım Yapıyor?

Öğrencilere genellikle belediyeler, eğitim kurumları ve okullar, sivil toplum kuruluşları veya ülkenizdeki eğitim bakanlığı gibi kamu kurumları öğrencilere yardım edebilir. Ayrıca, öğrencilere yardım eden çeşitli vakıf ve dernekler de bulunabilir. Öğrencilere yardım verme konusunda bilgi almak için bu kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

Eğer öğrencilere maddi yardım almak istiyorsanız, ilk olarak sizin bulunduğunuz bölgede bulunan belediyeye veya ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kurumlar, öğrencilere maddi yardım vermek için farklı programlar ve burslar düzenleyebilir. Ayrıca, ülkenizdeki eğitim kurumları veya okullar da öğrencilere maddi yardım vermek için fonlar ve burslar sağlayabilir.

Sed Yardımı Yatan İller 2023 Listesi

SED Yardımı 2023 yılında her ay aşağıdaki illere yatacaktır. 2023 yılı Ocak ayı sed ödemelerinin yatırılacağı iller listesi:

ADANAEDİRNEKÜTAHYAUŞAK
ADIYAMANELAZIĞMALATYAVAN
AFYONKARAHİSARERZİNCANMANİSAYOZGAT
AĞRIERZURUMKAHRAMANMARAŞZONGULDAK
AMASYAESKİŞEHİRMARDİNAKSARAY
ANKARAGAZİANTEPMUĞLABAYBURT
ANTALYAGİRESUNMUŞKARAMAN
ARTVİNGÜMÜŞHANENEVŞEHİRKIRIKKALE
AYDINHAKKARİNİĞDEBATMAN
BALIKESİRHATAYORDUŞIRNAK
BİLECİKISPARTARİZEBARTIN
BİNGÖLMERSİNSAKARYAARDAHAN
BİTLİSİSTANBULSAMSUNIĞDIR
BOLUİZMİRSİİRTYALOVA
BURDURKARSSİNOPKARABÜK
BURSAKASTAMONUSİVASKİLİS
ÇANAKKALEKAYSERİTEKİRDAĞOSMANİYE
ÇANKIRIKIRKLARELİTOKATDÜZCE
ÇORUMKIRŞEHİRTRABZON
DENİZLİKOCAELİTUNCELİ
DİYARBAKIRKONYAŞANLIURFA
SED Yardımı Yatan İllerin Listesi

SED Ne Demek? SED Yardımı Nedir?

Sed yardımı: Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocukların aile ortamından ayrılmadan sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması amacıyla yapılan nakdi ve psiko-sosyal destektir.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Ödemelerin kesilme nedenleri: Sosyal Güvenceli olunması, muhtaçlık halinin sona erdiğinin tespit edilmesi veya yardım ödeme şartlarının (eğitim devam ve sağlık kontrol) gerçekleştirilmemesi gibi durumlardır. Bu durumlarda SED yardım ödemesi kesilebilir.

SED ödemeleri neden yatmadı?

Sed ödemeleri genel itibariyle her ayın 2. haftasından sonra ödenmemektedir. Ödemelerin yapılmaması durumunda 2. haftadan sonra hesapların kontrol edilmesi önerilir.

Sed ödemeleri her ayın kaçında ödenir?

Sed ödemeleri her ayın 15’inden sonraki günlerde ödenmektedir.

Sed yardım ödemeleri nereden alınır?

Sed ödemesi almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Müdüriyetlere başvuru yapmak gerekir. Ödemeler banka hesaplarına yapıldığından banka şubelerinden alınır.

“SED Ödemeleri Ne zaman Yatacak? Ocak 2023 Ödeme Tarihi SON DAKİKA” üzerine 5 yorum
 1. Merhaba ses ödemesj miktarı çocuk başına mı 1.649tl hane bazlımı anlamadım tek çocuk için 1649 5 çocuk olsadami 1649 TL anlamadım

  Cevapla
 2. Ekim ayi sed yardımı cep şubeden gözükmüyor.yatmadi mi halen hesaplara.bilgisi olan varsa Bilgi verebilir mi.

  Cevapla
 3. Merhaba ben bir ay oldu başvurum hala süreç devam ediyor diyor kabul oldumu olacak mı bana yazarmısınız

  Cevapla
Yorum yapın