Türkiye’deki Tadı En İyi Bira Hafif En Çok Satılanlar 2023

Türkiye’de hangi bira daha iyi sorusu sosyal içicilik adı verilen ara sıra bira içenler tarafından sıkça sorulmaktadır. Hiçbir bira ve alkollü içecek iyi değildir. Ancak Türkiye’de en çok satılan biraların en iyi biralar olduğunu değerlendirirsek aşağıdaki listede en iyi biralar listesini görebilirsiniz.

Türkiye’de en sağlam otomobilin Volvo olduğundan bahsedilirken trafikte neden daha fazla Fiat veya Renault marka araç var? Elbette fiyat diyeceksiniz ancak daha yüksek modeli daha ucuza almak daha iyi bir iş yaptığınızı gösterebilir mi? Elbette şahsi olarak kullandığım Clio marka aracımın Euro NCUP testlerinden 5 yıldız aldığını bilen biri olarak bunun tamamen tercih meselesi olduğunu söyleyebilirim.

Sizce en iyi bira eğer içerisindeki maddeler ise ve yabancı tutkunu olmamıza rağmen, Tuborg veya Efes Pilsen biranın daha fazla satılmasını açıklayabilir misiniz? O zaman YORUMLAR bölümünde en iyi bira hakkında ki görüşlerinizi bekliyorum.

Tekel bayileri, Migros’u gezdik ve Türkiye’de en ucuz ve en pahalı biraları tespit ettik. Bira fiyatları yazımızı okuyun. Migros bira fiyatları listesini ayrı bir yazıda görebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Satan Biralar Hangileri?

Türkiye’de en çok satılan bira listesini inceleyerek en iyi biranın hangisi olduğuna karar verme konusunda fikir edinebilirsiniz.

 1. Efes Pilsen (şişe, kutu, extra)
 2. Tuborg (kırmızı shot vb.)
 3. Carlsberg (Yeşil renk)
 4. Marmara Gold
 5. Miller (50CL)
 6. Bomonti
 7. Amsterdam
 8. Corona
 9. Beck’s
 10. Budweiser

Türkiye’de en çok satılan biraların alkol oranları ise genellikle %3 ile %7 arasında değişmektedir. Efes Pilsen’in alkol oranı %5 iken; Efes Brewmaster serisinin alkol oranı %7.5’tir. Dünya genelinde çok tüketilen Guinness biranın alkol oranı %4.2 iken; Amsterdam Navigator biranın alkol oranı %8.4’tür. En iyi bira alkol oranı en yüksek bira anlamına gelmemektedir.

BİRA FİYATLARI

Dünyada En İyi Bira Hangisi?

Dünya genelinde en çok satılan 10 birayı sizler için araştırdık. Sonuçta yabancılar bizden daha fazla bira tüketiyorlar. En iyi birayı bizden daha iyi biliyor olabilirler mi? İşte dünyada en çok satılan 10 bira listesi mekanın en kral biraları sizleri:

 1. Guinness Draught
 2. Heineken Bira
 3. Punk IPA – BrewDog
 4. Corona Extra – Groupo Modelo
 5. IPA – Lagunitas Brewing Co.
 6. Miller Lite – Miller Brewing Co.
 7. Birra Moretti L’Autentica / Ricetta Originale – Birra Moretti
 8. Tripel Karmeliet – Brouwerij Bosteels
 9. Stella Artois – Stella Artois
 10. Traditional Lager – Yuengling Brewery

Hangi bira daha hafif?

En hafif birayı araştırdığına göre alkolle aran iyi olmayabilir. Bence en az kafa yapan alkol oranı en düşük birayı araştırıyor olmalısın. Ortamda 1-2 bira daha içip kafam güzel olmadı diyebilmen için en hafif biraları aşağıda sıralıyorum.

Bira MarkasıBira StiliAlkol Oranı
Efes PilsenPilsner%5
BomontiPilsner%5
TuborgPilsner%5
Marmara GoldPilsner%5
MillerLager%4,7
Beck’sPilsner%5
HeinekenLager%5
CarlsbergPilsner%5
En hafif biralar listesi

Yukarıda ki tabloda gördüğün üzere her biranın 3-5 farklı stili olması nedeniyle Kırmızı Tuborg alkol oranıyla Tuborg gold alkol oranının aynı olmadığı, Efes extra ile efes gold biranın alkol oranının aynı olmadığı aşikar. Bu sebeple en hafif biraları seçerken alkol oranlarını inceleyerek satın almanı tavsiye ederim.

VOLİM FİYATLARI

Bu biralarında hafif olmadığını düşünüyor isen alkolsüz birayı deneyebilirsin.

Ne kadar açık renk, o kadar hafif bira:

Hafiflik genellikle biranın alkol oranı, kalorisi, rengi ve gövdesi ile ilişkilendirilir. Alkol oranı ve kalorisi daha düşük olan biralar genellikle daha hafiftir. Rengi açık ve gövdesi ince olan biralar da daha hafif hissedebilir. Bu kriterlere göre, lager, pilsner, ale ve weissbier gibi bira türleri daha hafif olarak kabul edilebilir. Ancak bu biraların da farklı markaları ve varyantları vardır, bu yüzden en hafif olanını bulmak için etiketleri okumak ve denemek gerekir.

Bira hangi hastalığa iyi gelir?

Şahsen biranın su ihtiyacını karşılamak dışında hiçbir hastalığa iyi geldiğine inanmıyorum. Tabi bira içmek için mazeret arayanlar için internette biranın hangi hastalığa iyi geldiği hakkında bir araştırma yaptım ve şunları buldum:

 • Bira Kemik sağlığına iyi gelir: Bira içmek kemiklerinizi güçlendirebilir. Bira, kemik yoğunluğunu artıran silikon adlı bir mineral içerir. Ayrıca bira, kalsiyum emilimini ve kemik hücrelerinin yenilenmesini destekleyen fitoöstrojenler adlı bitkisel hormonlar da içerir.
 • Bira Kalp sağlığı: Bira içmek kalbinizi koruyabilir. Bira, kan pıhtılaşmasını önleyen ve damarları genişleten antioksidanlar içerir. Ayrıca bira, kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olur. Ancak bu etki için günde bir veya iki kutu bira içmek yeterlidir.
 • Sindirim sağlığı için bira içmek: Bira içmek sindirime yardımcı olabilir. Bira, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyarır ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca bira, bağırsak florasını iyileştiren ve bağışıklığı güçlendiren probiyotikler içerir.
 • Alzheimer hastalığı: Bira içmek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bira, beyin hücrelerini koruyan ve sinir iletimini iyileştiren B vitamini kompleksi içerir. Ayrıca bira, beyindeki amiloid plakların oluşumunu engelleyen ksantohumol adlı bir bileşik de içerir.

Her ne kadar interette biranın faydaları bu şekilde anlatılsa da, ben hastalıklara iyi gelsin (böbreklerini veya kalbini rahatlatsın) diye bira içmesini tavsiye etmiyorum.

TEKRAR SÖYLÜYORUM ALTINI ÇİZİYORUM: Biranın hastalığa iyi geldiği iddiaları bilimsel kanıtları henüz yeterli değil. Bu nedenle bira içmenin her hastalığa iyi geldiğini söylemek doğru olmaz. Bira içmenin zararları da göz ardı edilmemelidir. Örneğin bira içmek karaciğer hasarı, obezite, diyabet, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle bira içerken dikkatli olmak ve doktorunuza danışmak gerekir.

Hangi biranın tadı daha güzel?

Efes biranın tadı çok acı, Tuborg bira acı gibi, Carlsberg de acı diyenler için:

İşte şimdi aroma olayına geldik. Biranın aromasının şerbetçi otundan geldiğini genel olarak biliyoruz. Ancak biranın tadının güzel olması kişisel tercih meselesidir. Efes pilsen biranın tadının çok iyi olduğunu söyleyen birçok kişi olsa da, ben şahsen Miller veya Carlsberg tercih ediyorum. Bu tamamen sana kalmış. Biraların tadı hakkında 2 önerim:

 1. Eğer yüksek alkol oranına sahip biraları seviyorsan düşük alkollü biraların tadı sana hoş gelmeyecektir.
 2. Ancak bira içmenin nedeni sarhoş olmak değilde sadece serinlemekse düşük alkollü biraların tadının daha güzel olduğunu söyleyebilirim.
 3. Yukarıda ki 2 madde biraya yönelmen için değil, sadece acı veya tatlı kavramı hakkında bir kaç kelime söylemek için yazılmıştır. 🙂

Gugul Amcaya Sorduk: Hangi Biranın tadı daha güzel:

Hangi bira içilir, en iyi bira hangisi, bira içmek istiyorum ne yapmalıyım 🙂

Bira severlerin sıkça sorduğu bir soru hangi biranın tadı daha güzel? Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, çünkü bira tadı kişisel bir tercihtir. Bazı insanlar acı ve koyu renkli biraları severken, bazıları tatlı ve açık renkli biraları tercih eder. Biranın tadını etkileyen pek çok faktör vardır, örneğin maltın cinsi, şerbetçiotunun miktarı ve çeşidi, mayanın türü ve fermantasyon süresi. Bu faktörler biranın rengini, kokusunu, gövdesini, gazlılığını ve acılığını belirler. Biranın tadını değerlendirmek için dört adım vardır: görme, koku alma, tatma ve yutma. Görme ile biranın rengi ve berraklığı incelenir. Koku alma ile biranın aroması algılanır. Tatma ile biranın tatlılık, ekşilik, acılık ve diğer lezzetleri hissedilir. Yutma ile biranın gövdesi, gazlılığı ve sonrasında bıraktığı tat değerlendirilir. Bu adımları takip ederek farklı biraların tadını karşılaştırabilir ve hangisinin size daha güzel geldiğine karar verebilirsiniz.

Not: Gugul sevgilerimle..

Ancak bu iddiaların bilimsel kanıtları henüz yeterli değildir. Bu nedenle bira içmenin her hastalığa iyi geldiğini söylemek doğru olmaz. Bira içmenin zararları da göz ardı edilmemelidir. Örneğin bira içmek karaciğer hasarı, obezite, diyabet, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle bira içerken dikkatli olmak ve doktorunuza danışmak gerekir.

hangi bira daha iyiPin
hangi bira daha iyi

Hangi bira hangi ülkenin?

Sanki Türk Malı olsa içmeyeceksin:

Belçika, Almanya, İngiltere, İrlanda, ABD ve Çek Cumhuriyeti, bira üretimi ve tüketimi konusunda dünya çapında ünlüdürler. Belçika’da, zengin bir bira kültürü vardır ve birçok farklı stil üretilir. Almanya, Pilsner ve Lager gibi birçok ünlü bira stiline ev sahipliği yapar. İngiltere ve İrlanda, Stout ve Ale gibi koyu renkli biraları ile ünlüdürler. ABD’de ise IPA ve Pale Ale gibi farklı biraların üretimi oldukça yaygındır. Çek Cumhuriyeti, Pilsner bira üretiminde uzmanlaşmıştır.

Bira, dünyanın dört bir yanında sevilen ve tüketilen bir içecektir. Farklı ülkelerde farklı bira markaları ve lezzetleri bulunmaktadır. Hangi bira hangi ülkenin sorusuna cevap vermek için dünyanın en iyi biralarını üreten 10 ülkeyi sıralayabiliriz:

 • İrlanda: Dünya bira tüketiminde ikinci sırada yer alan İrlanda, bira kültürüyle de adından çokça söz ettirmeyi başardı. Özellikle Kilkenny, Mulligans ve Caffrey’s gibi markaları denemeye değer.
 • Almanya: Bira denince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Almanya, Münih Oktoberfest etkinliğiyle de milyonlarca turistin ilgisini çekiyor. Paulaner, Erdinger ve Hacker-Pschorr gibi markalar Alman birasının kalitesini yansıtıyor.
 • Yeni Zelanda: Tarım alanında son derece başarılı olan Yeni Zelanda, bira üretimine hız katacak farklı lezzetlerin buluşma noktası oldu. Narenciye ve şerbetçiotu gibi farklı lezzetler bira ile harmanlanarak tüketiciye sunuluyor.
 • Amerika: Portland kenti ABD’nin birahanesi olarak biliniyor. Şehre yaklaştığınızda çevrenizi saran sayısız bira fabrikasına şahit olacaksınız. Allagash White, Shipyard Export Ale ve Maine Beer Company Lunch gibi markalar Portland’ın en iyi biralarından bazıları.
 • Belçika: Belçika birası dünyaca ünlüdür. Ülkede 1000’den fazla bira çeşidi bulunmaktadır. Belçika birasının özelliği yüksek alkol oranına sahip olmasıdır. Chimay Blue, Duvel ve Westvleteren 12 gibi markalar Belçika birasının en iyilerinden sayılabilir.
 • Çek Cumhuriyeti: Kişi başına düşen bira tüketiminde dünya lideri olan Çek Cumhuriyeti, bira üretiminde de uzun bir geçmişe sahiptir. Pilsner Urquell, Budweiser Budvar ve Staropramen gibi markalar Çek birasının en bilinenleri arasındadır.
 • Japonya: Japonya’da bira kültürü oldukça gelişmiştir. Ülkede hem yerli hem de yabancı bira markaları bulunmaktadır. Asahi Super Dry, Sapporo Premium Beer ve Kirin Ichiban gibi markalar Japon birasının en popülerleri arasındadır.
 • Meksika: Meksika’da bira tüketimi oldukça yaygındır. Ülkede hem hafif hem de koyu renkli bira çeşitleri bulunmaktadır. Corona Extra, Dos Equis ve Modelo Especial gibi markalar Meksika birasının en sevilenleri arasındadır.
 • Hollanda: Hollanda’da bira üretimi ve tüketimi oldukça yüksektir. Ülkede hem büyük hem de küçük ölçekli bira fabrikaları bulunmaktadır. Heineken, Amstel ve Grolsch gibi markalar Hollanda birasının en tanınmışları arasındadır.
Bira MarkasıÜlke
1. Efes Pilsen
2. Tuborg
3. Marmara Gold
4. Beck’s Arka
5. Gara Guzu
Türkiye
HeinekenHollanda
Stella ArtoisBelçika
CoronaMeksika
Guinnessİrlanda
BudweiserABD
TsingtaoÇin
AsahiJaponya
CarlsbergDanimarka
Biraların üretildiği ülkeler tablosu

Hangi bira daha çok kafa yapar?

Alkol oranı en yüksek olan bira daha çok kafa yapar. Türkiye’de bira olarak bilinen Volim biranın alkol oranı 14,.4’tür. Bu kapsamda volim biranın diğer biralara göre daha kısa sürede kafa yaptığını ve 1 volim biranın alkol oranının ortalama olarak 3 adet 50cl biraya tekabül ettiğini söyleyebilirim. Volimden sonra alkol oranı en yüksek olan en çok kafa yapan biralar listesi aşağıdadır:

 • Volim bira alkol oranı: 14.4
 • Duvel alkol oranı: %8.5
 • Chimay bira alkol oranı: %9
 • Delirium Tremens bira alkol oranı: %8.5
 • Efes Extra alkol oranı: %9.0)
 • Efes Extra şat alkol oranı: %9.0
 • Kırmızı Tuborg Special alkol oranı: %8.0’tir.
 • Kırmızı Tuborg Shop (Şat) alkol oranı: %9.0
 • Bomonti Filtresiz alkol oranı: %6.4)
 • Tuborg Gold alkol oranı: %5.5

Hangi bira içilmeli? içilir? içilir mi? içmeli miyim? Bira içince ne olur?

Eğer halen bu soruları soruyorsan 3 dk zaman ayırıp Hangi Bira Daha İyi: 2023 En Kaliteli ve Ucuz Biralar Listesi isimli yazımı okumadığını söyleyebilirim. Bira içmek iyi değildir. Bira içmeyin. Alkolsüz içecekleri tercih edin. Ancak halen ben illaki bira içeceğim diyorsanız makalenin başına dönüş yaparak yeniden okuyun ve hangi bira içilir sorunuza net yanıt bulacaksınız.

En İyi Bira Hakkında ki Yorumlar

Biralar bira fiyatları, bira içilir mi içilmez mi, hangisi sert, hangisinin tadı daha güzel, hangi bira daha iyi gibi konulardaki kişisel ve özel yorumlarınızı YORUM BIRAK kısmından bize gönderin. Küfür etmezseniz veya link almaya çalışmıyor iseniz düzenlemeden yayınlayacağım. Saygılarımı Sunarım..

Photo of author

Tuna Selim

2023 yılı için güncel fiyatlar, kamu gündemi, maddi destekler ve benzeri konularda içerik oluşturmaktayım.
Yorum yapın